Koşulsuz Adalet Hareketi olarak bu hafta 46. Nöbetimizde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde Kuvvetler Ayrılığının unsurlarından Yargı Organı üzerinde durduk.

Ceza İnfaz Kanununun 16’ncı maddesine göre, “hükümlünün hastalığının hayatı için kesin tehlike teşkil ettiğine Adli Tıp Kurumunca düzenlenen ya da Adalet Bakanlığınca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumunca onaylanan rapor gereği karar verilen” kişilerin infazlarının ertelenebileceği belirtiliyor.

Mahkemelerin resmi bilirkişisi olarak yasa ile kurulmuş olan Adli Tıp Kurulu, kadrosu Adalet Bakanlığı tarafından atanan ve çoğu zaman siyasi iktidardan bağımsız raporlar vermemesiyle gündeme gelen bir kurum. Hastalığı doktor ve hastane raporlarıyla kesinleşen onlarca tutuklu ve hükümlünün tahliye edilmesi için rapor vermeyen ATK, verdiği kimi raporlarla da tartışma konusu. Kimi örneklerde görüldüğü gibi ATK’nin “ceza evinde kalamaz” raporu verdiği durumlarda dahi tutukluların tahliyesi gerçekleşmiyor. Metris Cezaevi’nde 2 eli olmayan 32 yaşındaki Ergin Aktaş’ın Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hakkında 5 kez verdiği “ceza evinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmemesi bu örneklerden sadece biri. Hasta tutuklular, savcılık, hastane ve ATK arasındaki çelişkili raporlarda ölüme mahkum ediliyor. Devlet hasta tutuklular konusunda gerekli pozitif yükümlülüğünü yerine getirmemektedir.

25 yıldır ceza evinde olan Mehmet Emin Özkan 84 yaşında olup kronik kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak sorunları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği, hafıza kaybı gibi hastalıkları mevcuttur.

57 yaşındaki ağır hasta tutuklu Yusuf Akbaba, diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve göz rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunuyla boğuşuyor. 29 yıllık cezaevi sürecinde 7 ayrı cezaevi dolaştırılan Akbaba’nın sağlık sorunları ise giderek ağırlaşıyor.

4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan hastalığına dair bütün raporları Yargıtay’a sunduğu halde Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyeleri, Özdoğan’ın 9 yıl 4 ay 15 günlük hapis cezasını 16 Haziran 2021’de onadı. İnfaz erteleme talebi İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu tarafından oy birliğiyle reddedilen Ayşe Özdoğan 2 Ekim 2021 tarihinde tekrar tutuklandı.

Adli Tip Kurumu beş senedir tutuklu yargılanan ve ciddi sağlık sorunları yasayan DTP eski Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk için, “poliklinik kontrolleri sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam ettirebileceği” seklinde karar verdi.

Başta alzheimer ve tansiyon olmak üzere çok ciddi rahatsızlıkları olan 82 yaşındaki mahkum Yusuf Pekmezci Kemik ve kas erimesi rahatsızlığı ciddi boyuttu. Kalça kemiği kırık ve ciddi düzeyde bilinç kaybı olan Pekmezci günde on adet ilaç kullandığı halde Ocak 2020’den beri tutuklu yargılanan Yusuf Pekmezci Nisan 2021’de 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Koşulsuz Adalet Hareketi olarak, kanunların uygulanıp cezaevlerinde kalan hasta tutukluların bir önce tahliye edilmesini talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment