Koşulsuz Adalet Hareketi olarak Zorla Kaybedilme ve Kurbanlarını Anma Günü’nde, 40. Nöbetimizde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önündeydik.

  • 1981 yılında Kosta Rika’da kurulmuş olan “Latin Amerika Kayıp Aileleri Dernekleri Federasyonu’nun ilan ettiği ’30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü,’ sonrasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 21 Aralık 2010 günü aldığı 65/209 sayılı kararıyla, 2011 yılından itibaren zorla kaybedilmelere dikkat çekmek için resmi etkinlikler düzenlenen bir gün olarak kabul edilmiştir.
  • AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNİN 2. Maddesi ile, bütün hakların ve özgürlüklerin varlığı için ön koşul olan yaşam hakkı koruma altına alınmıştır. Yaşam hakkı, en önemli temel haktır ve hukuk devletinin de en temel değeridir. Bu uluslararası norma göre, yaşam hakkının güvence altına alınması için devletçe, etkili bir hukuksal korumanın garanti edilmesi gerekmektedir.
  • Maalesef bu güvence Türkiye’de sağlanamadığı gibi devlet eliyle yapıldığına dair ciddi şüpheler mevcuttur. Türkiye de yaşanan kayıp ve kaçırılma hadiselerine son zamanlarda biraz daha ayyuka çıkmış olsa da yeni bir vaka değildir. 12 Eylül süreci sonrası giderek artan bu eylemler 1990’lı yıllarda özellikle sisteme uymayan Kürt ve Sol görüşlü vatandaşları hedef almıştır. Yine 1995 yılından bu yana kayıp çocuklarını arayan Cumartesi Annelerinin feryadı dinmek bilmiyor. Yıllardır devam eden haklı arayışlarını, yine Devletin kendilerini sıkıştırmaya çalıştığı küçük bir sokakta gerçekleşmektedir.
  • 2016 yılından bu yana Türkiye’de, 27 vatandaşı zorla kaçırılması vakası bulunmaktadır. 1990’lı yılların faili meçhul cinayetleriyle birlikte anılan ‘Beyaz Toroslar’ının yerini bugün ‘Siyah Transporter’lar almıştır.
  • Türkiye’de yeni vakalarda; Gülistan Doku’dan 601, Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ten 242, Hürmüz Diril’den 598, Yusuf Bilge Tunç’tan 753, Mehmet Bal’dan 582 gündür haber alınamıyor. Ölümü sağmı oldukları dahi bilinmeyen kaçırılanların başvuruları da sürünceme de bırakılıp takip edilmiyor.

Koşulsuz Adalet Hareketi olarak, Buradan devletin tüm yetkili organlarına sesleniyoruz, insanların yaşamlarını güvence altına alın ve kaçırılma hadiselerinde yasaları uygulayıp sorumluluğunuzu yerine getirin.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment