Koşulsuz Adalet Hareketi olarak 29 Ocak Cuma günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde dokuzuncu nöbetimizi gerçekleştirdik. Nöbetimiz 3 kişinin katılımı ile 2 saat sürdü.

  • Türkiye’de 0-6 yaş grubundaki yüzlerce çocuk anneleriyle beraber cezaevinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunmakta. Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılının Kasım ayında açıkladığı son verilere göre bu sayı 780’di. Aradan 15 ay geçmesine rağmen Adalet Bakanlığı cezaevlerinde anneleriyle beraber kalan 0-6 yaş grubu çocukların sayısını açıklamadı. Bu konuda mecliste bazı milletvekillerinin verdiği soru önergelerine de Adalet Bakanlığı tarafından cevap verilmedi.
  • Pandemi döneminde ile birlikte yaşanılan tecrit hayatı oldukça ağırlaştı. Normal zamanlarda cezaevlerinin kreş kısmına gidebilen çocuklar, pandemi ile birlikte kendileri gibi cezaevinde yaşayan diğer arkadaşlarıyla dahi özgür bir gökyüzü altında görüştürülmüyorlar.Çocuğunun parmaklıklar ardında büyümesini istemeyen birçok anne ise bir yakınına emanet etmek zorunda kalıyor. Ne yazık ki pandemi dönemi ile birlikte bu annelerin de birçoğu çocuklarıyla yüz yüze görüş yapamıyor.
  • Bebeği ile birlikte cezaevinde olan tutuklulardan biri de A.G. Tekirdağ Cezaevi’nde kalanA.G. bebeğine uygun mamayı getirmeyen gardiyana söylediği cümle yüzünden bebeği ile birlikte disiplin cezası alıyor ve 10 gün hücre cezasına çarptırıldı.
  • Nurhayat Yıldız, uzun uğraşlar ve tüp bebek tedavisi sonucunda hamile kaldığı halde 4. Ayında düşük yaptı. Av. Özge Elif Hendekçi ve Av. Esra Uymaz Saralda bebekleriyle beraber cezaevinde bulundular. Saral için tahliye verilmiş olsa daAv. Özge Elif Hendekçi bebeğiyle beraber halen cezaevinde.
  • Sadece son bir haftada 4 bebek; İlayda Tekgöz yaşları 4 ve 1,5 olan iki çocuğuyla, Yasemin Melizci 9 aylık bebeğiyle, Burcu Kara 11 aylık bebeğiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.
  • Ceza İnfaz Kanunu’nun 16. Maddesi uyarınca bakıma muhtaç bebeği olan anneler tutuklanamaz, ceza verilmesi halinde ise bebek 1,5 yaşını doldurana kadar infazları ertelenir. Oysa biz bu yılın ilk gününe 01.01.2021’e doğum yapan Hacer Yıldırım’ın hastane odasını basan polis haberiyle uyandık.
  • Bir televizyon programında “Çocuklar ölmesin,” dediği için cezaevine gönderilen ve 06.05.2018 tarihinde tahliye edilen, Ayşe öğretmen olarak tanıdığımız Ayşe Çelik de “Bebekler annelerine kavuştuğu an özgür hissedeceğim,” dedi.

Bir bebeğin hapsedilmesi, onun çocukluğunun hapsedilmesidir. Ailelerinin ilgi ve sevgisine muhtaç çocukların ya parmaklıklar ardında ya da ailelerinden mahrum şekilde büyütülmesi toplumun her kesimi için sarsıcıdır. Çocukların çocukluğunu çalmayın!